Archive for the ‘ Uncategorized ’ Category

Dom na sprzedaż

August 6th, 2016  in Uncategorized No Comments »

Mój Tata – Tomasz Żółczyński zmarł 30.08.2015

Na zdjęciu 14 dni przed śmiercią z Ciocią Weroniką w bazylice w Krzeszowie.  W zasadzie po operacji tętniaka we Wrocławiu 3 miesiące wcześniej cały czas gorączkował i miał ciągły ból brzucha, po pobycie w szpitalu w Wałbrzychu gdzie zmienili mu antybiotyki poczuł się dużo lepiej.

Po sekcyjna przyczyna zgonu to była przetoka aortalno – dwunastnicza która spowodowała rozległy krwotok. Zaskoczenie dla nas wszystkich tym bardziej że tak naprawę najbardziej obawialiśmy się że się nie wybudzi po operacji 3 miesiące temu, ze względu na jego historię medyczną. Może później dodam kilka zdjęć, na razie jedno dodatkowe; to co lubił najbardziej – wędkować.

September 6th, 2015  in Uncategorized No Comments »

1570…

Na stronie: http://www.piwkowski.org/verwandte-familien/zolcinski-zolczynski-wappen-lubicz znalazłem następujące dane:

Elżbieta Zolczynska * 1779 żona Antoniego Piwkowskiego * 1776

Zolcinski również Zolczynski, herbu Lubicz. Znajdują się one w prowincji Rusi i Płocku.
Jan Zolcinski byl kanonikem z Kujawskim w 1586 (Acta Synod. Vladisl.)
N. Zolcinski ma godność kardynała dobrych husytów (Rescius de transitu Hosii TOM II Opera fol 490)

Jerzy z Zolczyna-Zolczynski w casie panowania Stefana Batorego (1576-1586) jest  członkiem rycerstwa i odważnym kawalerzysta.

Jest on starostą Zydaczowskim (Zydaczow) ożenił się z N. Brzozowską herbu Jastrzębiec i nie posiadali  dzieci.
Jego brat Wojciech ożenił się z kobietą z rodu Piaseckich (herb Gozdawa). Byl notariuszem w Busku (Busk) w 1601. Pozostawil po sobie córkę.
Stanisław, drugi brat udał się do ziemi Sanockiej z Jerzym w roku 1609. Jerzy byl szambelanem  (Akta Terrestr. Leopol. Urus. TOM XIII S. 305)

Waleyan był notariuszem (pisarzem) na zamku Sanockim (Sanok), w roku 1624 (histor. Coll. Crosn.)

Paweł Zolczynski był mnichem i mieszkał w klasztorze aż do 1729 w Krakowie. (Herb.Polski.Rodzina. TOM XIII)

Przetłumaczone z Niemieckiego :)   moze nie najlepiej ale zawsze to cos

July 19th, 2015  in Uncategorized No Comments »

Lista imienna oficerów Wojska Polskiego 1817-1830

Nic nie pisałem przez dłuższy czas, wiadomo, praca,dom, obowiazki… Dzis znów nie mogłem spac i postanowiłem że troche poszperam na Google. Ijak się okazuje znow znalazłem jakieś strzępki informacji z nazwiskiem Zółczyński, a oto i one:

na tej stronie http://www.stankiewicze.com/index.php/index.php?kat=19&sub=392 znajduje się “Lista imienna oficerów Wojska Polskiego 1817-1830″ gdzie pod koniec (z takim nazwiskiem nie występuje sie na początku listy alfabetycznie ułożonej, zawsze w szkole byłem na szarym końcu i nie jest to przenosnia)  widnieje wpis: Żołczyński Andrzej , por. korp. weter. 1815-1880 jest to lista 3091 osób, powstała na bazie wypisu Sekretaryatu Stanu Królestwa Polskiego. Lista powstała nabazie skanów książki „Wojsko Polskie. Królewstwo Polskie 1815-1830”, opracowaną przez Bronisława Gembarzewskiego i wydanej w roku 1903 w Warszawie.

Dodatkowo Żołczyński Jerzy, starosta żydaczowski: 270 występuje w “Metryka Koronna Władysława IV Wazy”  – Sumariusz księgi MK 180 z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, z lat 1633-1635, kanclerstwa Jakuba Zadzika pod adresem: http://www.agad.gov.pl/inwentarze/MK180i.pdf

Ponad to dzis przeczytałem komentaż od Zbyszka, jeszcze raz serdecznie dziękuję za kontakt!

July 19th, 2015  in Uncategorized No Comments »

Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845

Zołciński herbu Lubicz (t. 10 s. 182)

Zołciński herbu Lubicz, czy Zołczyński na Rusi i w Płockiem. Jan Zołciński kanonik Kujawski 1586. Acta Synod. Vladisl. N. Zołciński kardynałowi Hozjuszowi miły. Rescius de transitu Hosii tom. 2. oper. f. 490. Jerzy z Zołczyna Zołczyński za Króla Stefana odważny kawaler, starosta Żydaczowski, z Brzozowską sterilis: brat jego rodzony Wojciech tylko córkę zostawił Piasecką pisarzową ziemską Buską. Stanisław drugi brat jego, od których był Jerzy komornik ziemski Sanocki 1609. Acta Terrestr. Leopol. Walerian pisarz grodzki Sanocki 1624. Histor. Coll. Crosn. Paweł w zakonie naszym życie zakończył 1729. w Krakowie. [str. 183]

April 3rd, 2014  in Uncategorized No Comments »

Trochę czasu upłyneło od ostatniego wpisu…

Dzis przez przypadek zanalzłem w Internecie kilka dodatkowych wzmianek o nazwisku Żółczyński, jak wynika ze wszystkich znalezionych dotychczas materiałow, rodzina moja pochodzi z Sokala, Drochobycza czy Zydaczowa, a to przeciez Ukraina teraz, A oto kilka dzisiejszych znalezisk:

…Założona na prawie wołoskim, wieś „Tyrawa Minor”, istniała już w 1402 r. Jej właścicielem był Mikołaj Czeszyk, sędzia sanocki. Był on protoplastą kilku rodów ziemi sanockiej: Tyrawskich, Bukowskich, Grabownickich i Rytarowskich. W 1434 r. pojawia się dzisiejsza nazwa wsi — „Thyrawa Walaska”. Klucz tyrawski, złożony z Hołuczkowa, Kuźminy, Paszowej, Rozpucia, Stańkowej i Zawadki, był w rękach Tyrawskich w XVI w., a w następnym stuleciu odpadały od niego kolejne wsie. Już w XVI w. istniał we wsi kościół rzymskokatolicki, należący do parafii w Mrzygłodzie. W 1640 r. Tyrawa należała do wdowy po Jerzym Żółczyńskim, a od 1646 r…. ze strony: http://www.exploreprzemyskie.com/en/noclegi/394-tyrawa-wooska85.html

….W magazynach w Olesku znajdują się pochodzące z Żydaczowa XVII-wieczne rzeźby świętych, kamienna chrzcielnica, tablica konsekracyjna z 1612 r. oraz  dwa cenne renesansowe nagrobki z rzeźbami figuralnymi:
Kacpra, Katarzyny i Elżbiety  Daniłowiczów oraz
starościny żydaczowskiej Doroty Żółczyńskiej (z ok. 1622 r.)….. Ze strony

Wschodnią pierzeję rynku zajmuje najcenniejszy zabytek miasta —*kości& pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Został on wzniesiony w 1577 r. kosztem starosty Mikołaja Ligęzy na miejscu drewnianego kościoła, który istniał tu już w XIV w. Na początku XVII w. świątynię rozbudował i udekorował kolejny starosta Jerzy Żółczyński, a po zakończeniu prac konsekrował ją w 1612 r. biskup bakowski Walerian Lubieniecki… Ze strony

Ozdobą świątyni  jest renesansowy *portal główny z 1612 r. w postaci arkadowego obramienia z kamieniem kluczowym  ujętego w boniowane lizeny, nad  którymi znajdują się płyciny z ornamentem roślinnym, woluty i rozety. W zwieńczeniu belkowanie z inskrypcją fundacyjną upamiętniającą starostę Jerzego Żółczyńskiego.

Powyzsze cytaty są z:  Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie

April 3rd, 2014  in Uncategorized 4 Comments »

Zmarła babcia Margita Żółczyńska z domu Hajduk

Ten lipiec nie jest najlepszym mieącem, 1 lipca 2011 zmarła moja babcia Margita, poza wszystkimi naszymi uczuciami byla ona zródłem większosci naszej wiedzy o historii rodziny. Zostawiła po sobie duzo materiałów i dokumentów historycznych i zdjęć. Myślę że będę jeszcze raz w Polsce w te niefortunne wakacje i postaram się jak najwięcej opublikowac na tym blogu. Teraz już nie mam wymówki, ktoś musi kontynuować dokumentowanie tego co było kiedy babci zabrakło.

Babciu zawsze będziesz miała specjalne miejsce w moim sercu.

Ostatnie zdjęcie Babci które wykonała Iwona (żona) telefonem w maju kiedy była na pogrzebie swojej babci.

July 29th, 2011  in Uncategorized 1 Comment »

Backup Data

Niestety poszukiwania rodziny nadal odkladam, nie wiem na jak dlugo, moze w koncu sam zaczne byc poszukiwany jako to brakujace ogniwo rodzinne :) . Backup Data Ltd tak mnie wciagnelo ze nie mam czasu na nic innego. Ale moze z czasem cos zaczne robic wiecej w kierunku poszukiwan rodziny a nie tylko “data back up” i Disaster Recovery…

April 6th, 2011  in Uncategorized No Comments »

Juz nedlugo swieta…

A ja nadal nic nie zrobilem w kierunku poszukiwan rodziny, jak na razie ten blog to zrodlo spamu, jedynie jeden komentaz ma jakies znaczenie, reszta to jedynie zeczy ktore robia SEO innym strona internetowym, a codziennie dostaje przynajmiej jeden. Do zdjecia grobow moich pradziadkow np. “Fascynujacy felieton, trzymaj tak dalej.” Az bylem zaskoczony, sam jestem programista/administratorem (nie wiem co bardzie) ale wiem ze tresc mogla by byc choc troszke zgodna z zawartosia komentowanej strony. No coz. Poszukiwan rodziny juz nie bede robil w tym roku, moze zapytam sie innych osob czy moge opublikowac ich historie, w koncu maja to samo nazwisko. Nie bardzo wiem jeszcze jak polaczyc to wszystko w calosc, ale nie rozpaczam.

December 12th, 2010  in Uncategorized No Comments »

Jade do Krakowa

Bede mogl sprawdzic sam w tym  archiwum bo jakos komunikacja nie wychodzi. Dzis zanalazlem te strone: http://maustonclassof1981.com/Anns-Obit/ann_zolczynski_stine.htm, moze ci ludzie to tez jakies polaczenie do nas…

June 11th, 2010  in Uncategorized No Comments »


Switch to our mobile site