Trochę czasu upłyneło od ostatniego wpisu…

Dzis przez przypadek zanalzłem w Internecie kilka dodatkowych wzmianek o nazwisku Żółczyński, jak wynika ze wszystkich znalezionych dotychczas materiałow, rodzina moja pochodzi z Sokala, Drochobycza czy Zydaczowa, a to przeciez Ukraina teraz, A oto kilka dzisiejszych znalezisk:

…Założona na prawie wołoskim, wieś „Tyrawa Minor”, istniała już w 1402 r. Jej właścicielem był Mikołaj Czeszyk, sędzia sanocki. Był on protoplastą kilku rodów ziemi sanockiej: Tyrawskich, Bukowskich, Grabownickich i Rytarowskich. W 1434 r. pojawia się dzisiejsza nazwa wsi — „Thyrawa Walaska”. Klucz tyrawski, złożony z Hołuczkowa, Kuźminy, Paszowej, Rozpucia, Stańkowej i Zawadki, był w rękach Tyrawskich w XVI w., a w następnym stuleciu odpadały od niego kolejne wsie. Już w XVI w. istniał we wsi kościół rzymskokatolicki, należący do parafii w Mrzygłodzie. W 1640 r. Tyrawa należała do wdowy po Jerzym Żółczyńskim, a od 1646 r…. ze strony: http://www.exploreprzemyskie.com/en/noclegi/394-tyrawa-wooska85.html

….W magazynach w Olesku znajdują się pochodzące z Żydaczowa XVII-wieczne rzeźby świętych, kamienna chrzcielnica, tablica konsekracyjna z 1612 r. oraz  dwa cenne renesansowe nagrobki z rzeźbami figuralnymi:
Kacpra, Katarzyny i Elżbiety  Daniłowiczów oraz
starościny żydaczowskiej Doroty Żółczyńskiej (z ok. 1622 r.)….. Ze strony

Wschodnią pierzeję rynku zajmuje najcenniejszy zabytek miasta —*kości& pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Został on wzniesiony w 1577 r. kosztem starosty Mikołaja Ligęzy na miejscu drewnianego kościoła, który istniał tu już w XIV w. Na początku XVII w. świątynię rozbudował i udekorował kolejny starosta Jerzy Żółczyński, a po zakończeniu prac konsekrował ją w 1612 r. biskup bakowski Walerian Lubieniecki… Ze strony

Ozdobą świątyni  jest renesansowy *portal główny z 1612 r. w postaci arkadowego obramienia z kamieniem kluczowym  ujętego w boniowane lizeny, nad  którymi znajdują się płyciny z ornamentem roślinnym, woluty i rozety. W zwieńczeniu belkowanie z inskrypcją fundacyjną upamiętniającą starostę Jerzego Żółczyńskiego.

Powyzsze cytaty są z:  Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie

April 3rd, 2014  in Uncategorized 4 Comments »

4 Responses to “Trochę czasu upłyneło od ostatniego wpisu…”

 • Zbigniew says:

  Rodzina pochodzi z mazowsza, dokładnie z okolic Sierpca. Ponieważ w łacinie nie ma kreseczek stąd początkowo pisano Zolczynski. Z biegiem dziejow zmieniano pisownie w małym ale znaczacym zakresie. W zakres wchodzą: Zolczyński, Żółczyński, Żółciński, Żułczyński. Ja mam na nazwisko Żółciński, ale pradziadek w ksiedze parafialnej wystepuje jako Żułczyński z dopiskiem wersji Żółczyński. Jeszcze wielką zagadką i ciekawostką jest wymienne stosowanie nazwiska Żołczyński ze “Stogniew”- unikat Bo bardzo rzadko występowało coś takiego. Pierwszym rodowym gniazdem był Zołczyn, obecnie nazywa się Załszyn ( tez zajęło mi wiele czasu na znalezienie prawidłowego Zołczyna z herbarza). Teraz jest to opustoszałe siedlisko z ruinkami na pagórku. Wybrałem sie tam. herb Lubicz został nadany w 1500 roku. Być może że byli rycerstwem wcześniej gdyż wówczas włączano powoli księśtwo mazowieckie do korony. Czy i od kiedy byli rycerzami piastowskimi – nie wiem. Być może Stogniew to właśnie wcześniejsza nazwa mazowiecka ? Początkowo rozwijał się ród bardzo prężnie. Kulminacją byli znan bracia dyplomaci z XVI wieku (to jeden z nich jest Hozjuszowi miły – w sensie przyjaźni się ze Stanisławem Hozjuszem ) Zorganizowali we Włoszech konkurs poetycki po śmierci ostatniego z Jagiellonów Zygmunta Augusta.
  Największe znaczenie osiągnął Jerzy starosta żydaczowki (starostwo wówczas grodowe z funkcją sądowniczą i wojskową) Niestety prawdopodobnie zginął w bitwie pod Cecorą, a przynajmniej w kampanii cecorskiej (data się zgadza, miał obowiązek zebrać wojsko ze swojego powiatu) Zginął bezpotomnie (sterylis) więc kariera rodziny przeszła na boczną linię, załamała się. To za jego rządów wybudowano murowany kościół , a sam Jerzy ufundował portal – do dziś wygrawerowane jest nazwisko fundatora po łacinie- mam zdjecie :) . Sporo Żółcińskich przeniosło się na wschód. Mazowsze, i Zachodnia Ukraina to dwa podstawowe rejony występowania nazwiska.

  Później Żółcińscy niczym większym nie wyróżniają, aż do XIX wieku, kiedy
  to wielu przedstawicieli jak pisze autor księgi przysłów szlacheckich, obsiedli i zmonopolizowali :P wyższe urzędy zarządców dóbr w kilku magnackich majątkach. Wiadomo że działali u Branickich herbu Korczak (wtedy Braniccy byli jedną z najpotężniejszych rodzin, pożyczali pieniądze nawet carom) Odnotowuje obecność Żółcińskich Eliza Krasińska z Branickich. (żony Zygmunta Krasińskiego – wieszcza romantycznego) Żeby dodać pikanterii dodam, ze ostatnim męskim potomkiem z rodu Branickich herbu Korczak linii ukraińskiej (najbogatszej) był nieślubny syn Aleksander Żółciński, syn Władysława Branickiego.
  Podobno działąli również u Lubomirskich – info ustne od innych Żółcińskich.

  Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu, do wymiany info.

 • Chciałem tylko dodać, że portal w kościele żydaczowskim nadal ma inskrypcję z wymienieniem “Georga Zółczyńskiego”:
  https://scontent-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/t31.0-8/11121730_1040889385940184_2983469250531995539_o.jpg

 • admin says:

  Witaj Zbyszku,
  Nie zagladalem bardzo dawno na tego bloga, praca, praca, praca.
  Sztrasznie sie ciesze ze moge poznac nastepnego Zlczynskiego.
  Ja mam na imie Przemek i mieszkam w Cambridge, ale wywodze sie zBoguszowa-Gorc na Dolnymslasku gdzie po2 wojnie przeniosl sie moj dziadek,
  ktoregokorzenie pochadza z Sokal (aktualnie Ukraina).
  Moj adress email to alex@backup-data.net
  Pozdrawiam,
  Przemek

Leave a ReplySwitch to our mobile site